Chcesz schudnąć? Uważaj na PERMAREKSJĘ!

Chcesz schudnąć? Uważaj na PERMAREKSJĘ!

Jeśli myślisz, że możesz schudnąć samodzielnie, bez pomocy specjalisty – dietetyka, trzymam za Ciebie kciuki i kibicuję Ci z całych sił. Pamiętaj jednak, żeby dieta i odchudzanie nie przejęło nad Tobą kontroli!

Permareksja to choroba, która dotyka olbrzymi odsetek osób dbających o swoją sylwetkę. Słowo to określa zaburzenie, polegające na uzależnieniu od diet. Najczęściej permareksji ulegają osoby mocno otyłe, jak i te szczupłe, którym bez względu na rezultaty, zawsze mało. Szukają więc kolejnych, nowych pomysłów na to, jak schudnąć jeszcze więcej. Najgroźniejsze jest to, że choć stosowane diety często naprawdę działają, a efekt dawno został osiągnięty, zaburzony obraz samego siebie wywołuje potrzebę stałego dążenia do osiągnięcia jeszcze lepszych wyników.

Wierząc w to, że tylko katując się dietą utrzymamy lub wypracujemy idealną sylwetkę, szukamy kolejnych i kolejnych. Wniosek? Tak, to choroba o podłożu psychologicznym, dlatego jej wyleczenie jest tak samo trudne jak w przypadku anoreksji.

Niestety popaść w nią można bardzo łatwo…. Doskonale wiesz, że artykułów, książek i portali o dietach przybywa co najmniej kilka dziennie. Wszystkie kuszą i przekonują o swojej niezawodności. I jak tu się nie skusić?…

Jedyny argument, który powinien Cię przekonać jest taki, że nie każda dieta jest dla Ciebie. Nierozsądne podejście do odżywiania może doprowadzić nie tylko do niedoborów lub nadmiaru składników pokarmowych w Twoim organizmie, ale w dalszej perspektywie zagraża Twojemu zdrowiu. Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale większość chorób – nie tylko układu pokarmowego, ale np. cywilizacyjnych, autoimmunologicznych  ma swój początek w nieprawidłowej diecie, która potrafi zaburzyć pracę niemal każdego organu w naszym ciele!

Nawet więc diety polecane przez cenione autorytety z zakresu odżywiania powinny zostać przez Ciebie mocno zweryfikowane. Podam przykład dotyczący polecanej przeze mnie diety paleo. Ilu znawców, tyle pomysłów na to, jak ją rozumieć, co uwzględnia w menu, a czego nie i co najważniejsze – dla kogo jest odpowiednia. Jedni polecają wszystkim, inni krytykują i odradzają każdemu. Są i tacy, którzy modyfikują ją pod swoje przekonania. Nie każdy „paleo” jest więc Paleo! To do Ciebie należy selekcja treści i ostateczny wybór, dokonany w oparciu o Twoje potrzeby i możliwości.

Jedno jest pewne, jeśli podejmujesz decyzję o odchudzaniu, wykonaj 3 pierwsze kroki, które pomogą Ci nie popaść w paranoję i zachować umiar oraz kontrolę nad przebiegiem tego procesu.

 

1. Postaw sobie jasny cel

Ile chcesz schudnąć, w jakim czasie (tutaj bądź ostrożny! Pamiętaj, że nie sztuką jest szybko utracić wagę. Sztuką jest mądrze, BEZPOWROTNIE pozbyć się nadmiernych kilogramów, zachowując przy tym zdrowie i nienaganną sylwetkę.)

 

2. Podziel się celem z rodziną i przyjaciółmi.

Niech będą wsparciem i podporą w tym trudnym przecież okresie:) a przy okazji ktoś obiektywny będzie miał oko na Ciebie i Twoje kilogramy!

 

3. Obierz drogę do realizacji swojego celu.

Oczywiście możesz samodzielnie wybrać odpowiadającą Ci dietę. Pamiętaj jednak, że nie musisz być specjalistą od wszystkiego! Zamiast skakać z diety na dietę, poszukaj mądrego dietetyka, który po przeprowadzeniu podstawowych badań oraz analizie Twoich potrzeb pomoże Ci wybrać najwłaściwszą drogę do realizacji zamierzonego celu. Unikniesz przykrych rozczarowań i efektów ubocznych źle dobranej diety!

 

Zdrowie masz tylko jedno

dbaj o nie najlepiej jak potrafisz!

________________________________________________________________________
Opublikowano: EMDadmin, 13.06.2016r.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *